Długie i nudne wieczory, dziecko snujące się po domu z nudów, masz wrażenie, że za chwilę zacznie chodzić po ścianach. Dzieciaki nie lubią nudy i szybko tracą zainteresowanie większością zajęć. Na szczęście mam dla Ciebie listę prawie 30 gier i zabaw domowych dla dzieci! Z moim poradnikiem wypełnisz dziecku czas i poznasz całkowicie nowe zabawy! Na liście znajdziesz popularne warianty gier i zabaw, ale również ciekawe nowości. Potraktuj moją listę, jako asa w rękawie i wracaj do niej, gdy zabraknie Ci pomysłów!
Zalecenia WHO - wpływ mediów cyfrowych na rozwój dzieci
Czasami gdy nie mamy pomysłu na zajęcie dziecka i wypełnienie mu czasu wolnego, włączamy mu telewizję i wybieramy ulubioną bajkę. Maluszek wtedy staje się spokojniejszy, skupiony na obrazie. Czy to dobry ruch? Choć dużo bajek w tych czasach jest dokładnie przemyślana i może mieć korzystny wpływ na niektóre aspekty życia dziecka, między innymi rozwój mowy, to należy też zwrócić uwagę na ich negatywny wpływ.
Pewnie nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że dzieci do 2 roku życia powinny korzystać z mediów w bardzo ograniczonym zakresie i tylko wtedy, gdy osoba dorosła jest obok - tłumaczy, rozmawia i uczy. Z kolei dla dzieci między 2 a 5 rokiem życia limit dzienny przebywania przed ekranem nie powinien przekraczać 1 godziny dziennie. WHO apeluje o znalezienie innych zajęć dla swoich dzieci, które będą zdrowe dla ich ciała i umysłu. Jak trzymać się tych wytycznych, gdy brakuje pomysłów na zróżnicowanie czasu dziecku? Poniższe aktywności domowe dla dzieci rozwijają różne zmysły dzieci oraz wspierają ich zdrowy rozwój!
Domowe zabawy sensoryczne dla dzieci
Celem zabaw sensorycznych jest dostarczanie różnorodnych bodźców, aby aktywować zmysły malucha i rozwijać jego świat doznań. Nie zawsze wymaga to skomplikowanych zabawek, czasami wystarczy trochę kreatywności! Sensoryczne zabawy domowe, przygotowane przeze mnie, opierają się na wspólnym spędzaniu czasu, ruchu i czynnikach poznawczych.
Kulinarne - zgadnij co to!
Przygotuj różnorodne produkty spożywcze i daj próbować swojemu dziecku z zamkniętymi oczami! Może się okazać, że nie wszystko jest takie proste do odgadnięcia. Pobudzisz zmysły maluszka i przy okazji spędzicie fajny czas razem!
Wspólne gotowanie
Dzieci uwielbiają pomagać w kuchni! Pomagając, mogą zdobyć praktyczna wiedzę, która jest najbardziej pożądana i najłatwiej przyswajalna. Nie bój się wpuścić dziecka do kuchni – gotowanie może odbywać sie bez noży i ostrych narządzi. Uważnie je obserwuj i czerpcie ze wspólnego czasu jak najwięcej radości!
Odrysowywanie cieni
Wykorzystaj cień, który rzuca słońce! Ustaw dowolne przedmioty, najlepiej te, posiadające dużo szczegółów połóż kartkę papieru w ten sposób, aby cień rzucany przez słońce padał właśnie na nią. Możesz również użyć do tego lampki. Dziecko obrysowując cień danego przedmiotu ćwiczy motorykę i jednocześnie w sposób kreatywny spędza czas.
Symetryczne układanie przedmiotów
Przygotuj różne przedmioty - najważniejsze, aby każdego z nich były dwie sztuki. Cała zabawa polega na układaniu przedmiotów symetrycznie do siebie. Na środku połóż sznurek, który wydzieli połowę.
Malowanie na soli
To dopiero twórcza zabawa dla dzieci! Wystarczy, że przyszykujesz kolorową wodę, barwniki, pipety i sól. Nanoszenie na siebie różnych kolorów wody, która rozprowadza się po soli, daje świetne efekty! Niemal eksperymenty w warunkach domowych!
Malowanie farbami liści
Wykorzystajcie to, co daje natura! Zabawę możecie zacząć od spaceru i zebrania różnych kształtów liści. Następnie przyszykujcie trochę miejsca, kartki papieru, farby i pędzelek.Pomalowane liście odnijajcie na kartkach i twórzcie arcydzieła! Po wyschnięciu farb najładniejsze obrazu możecie włożyć w ramkę,a nawet podarować jako prezent najbliższym!
Labirynt DIY z plasteliny
Pierwszym krokiem zabawy jest stworzenie labiryntu! Już podczas tego kroku jest dużo radości. Robimy paseczki z plasteliny i układamy je na kartce położonej na stole, tak by tworzyły labirynt. Gdy już ten etap mamy za sobą, wrzucamy małą kuleczkę. Celem jest doprowadzenie jej od startu do mety za pomocą dmuchania! Można użyć papierowych słomek lub zrobić rurki z papieru, aby podmuch wiatru był bardziej precyzyjny. Do dzieła!
Puzzle
Zabawy takie jak układanie puzzli pozwalają rozwijanie zmysłu wzroku oraz koordynacji ręka-oko. Najważniejsze podczas wybierania puzzli jest zwracanie uwagi na wiek dziecka, dla którego przeznaczona jest zabawka. Gdy puzzle będą za trudne lub za łatwe, dziecko szybko się znudzi lub nawet nie zainteresuje.
Tor przeszkód
Zbudujcie tor przeszkód z przedmiotów znajdujących się w domu - użyjcie do tego poduszki czy butelki z wodą. wygrywa ten, kto pierwszy przejdzie cały rok bez strącenia innych przedmiotów. Dziecko w ten sposób ćwiczy koordynacje ruchową!
Domowe zabawy wspierające rozwój logicznego i kreatywnego myślenia
Wiele zabaw, z pozoru prostych i niewymagających nadmiernego wysiłku rozwija umiejętności logicznego i kreatywnego myślenia. Dziecko jest dzięki temu zaangażowane, a skoro znajduje się w znanym sobie otoczeniu, może skupić się wyłącznie na danej "zagadce". Świetne przykłady domowych zabaw dla dzieci w różnym wieku. Łączą przyjemnie z pożytecznym i wspomagają rozwój.
Wieża z klocków
Budowanie konstrukcji z klocków, samodzielne wymyślanie budowli lub odtwarzanie ich z gotowego wzoru pomaga w rozwoju umiejętności przestrzennych oraz pozwala ćwiczyć dostrzeganie wzorów i symetrii, co ma wpływ na późniejsze umiejętności artystyczne i matematyczne.
Kartonowe miasto
Masz w domu wolne kartony z których nie korzystasz? Stwórzcie kartonowe miasto! Wykorzystaj flamastry i taśmę, aby nadać kształtu i koloru zwykłym kartonom.
Zabawa w sklep
Imitowanie sklepu i sytuacji, które mogą tam wystąpić rozwija zdolności społeczne. Robienie zakupów umożliwiające płacenie i dokonywanie wyborów z dobrze wyposażonych półek sprzyja umiejętności klasyfikacji przedmiotów.
Czego brakuje w pokoju?
Zabawa doskonała na spostrzegawczość! Przestaw albo schowaj jedną lub kilka rzecz w pokoju pod nieobecność dziecka, a następnie zawołaj je i pozwól zgadywać!
Kalambury
To zawsze dobra forma spędzania wolnego czasu! Każdy członek rodziny może brać czynny udział. Ta aktywność uczy kreatywności, myślenia logicznego i budowania skojarzeń. Pokazując hasło uczestnik jest w centrum uwagi, co może pomóc przełamywać nieśmiałość. Możecie samodzielnie przygotować karteczki z wybranymi hasłami (mogą być to zwierzęta) lub zainwestować w gotową grę.
Gry planszowe
Jesteście fanami planszówek? Macie jakieś w domu? Gdy dziecko jest znudzone wyciągnijcie je z szafy i do dzieła. W niektóre planszówki można grać całymi godzinami!
Ponadczasowe gry i zabawy dla dzieci
Są takie gry i zabawy, które przeżyły już niejedno pokolenie i wciąż cieszą się zainteresowaniem! Te ponadczasowe aktywności dla dzieci z pewnością zna każdy rodzic! Nie tylko urozmaica czas wolny dziecka, ale również przywołają miłe wspomnienia u rodziców! Lista domowych zabaw i gier znanych każdemu i pewnie przerabianych choć raz przez każdego z nas!
Baza z koców i poduszek
Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, na czym polega ta zabawa! Wykorzystaj wszystkie poduszki, koce, kołdry, fotele… Wszystko może się przydać, a ogranicza was tylko wyobraźnia. Zabawy tego typu, skutecznie rozwijają zmysł kreatywny i dodatkowo pozwalają ćwiczyć cierpliwość i koordynację ręka-oko!
Zabawa w chowanego
Każdy ją zna! Nie musi odbywać się na dworze. Jeśli za oknem pogoda nie sprzyja - wykorzystajcie znaną wszystkim przestrzeń i bawcie się w chowanego we własnym domu.
Bańki mydlane
Bańki mydlane wyglądają zawsze magicznie - nieważne w jakim wieku jest Twoje dziecko, z pewnością pokocha ten widok! Za pomocą płynu do naczyń i wody zróbcie płyn do baniek mydlanych. Dla lepszego efektu możecie dodać glicerynę. dostaniesz ją niemal w każdej aptece, a jej koszt to około 2 zł.
Zajączek na ścianie
Kto nie bawił się w tą grę? Chyba nie ma takich osób! Użyjcie małego lusterka i łapcie energicznego zajączka skaczącego po ścianie.
Teatr pluszakami
Stwórz dziecku widownię i pozwól puścić wodzę fantazji. Użyjcie kilku ulubionych pluszaków i stwórzcie przedstawienie. Pozwól maluchowi wymyślać przeróżne scenki i wcielać się w role.
Kółko i krzyżyk
Potrzebujecie tylko kartkę i długopis aby zagrać w tą strategiczna grę. Zasady są jasne - trzeba postawić pięć kółek lub krzyży w jednej linii poziomej/pionowej lub po skosie. Możecie grać we dwoje lub zrobić zawody całej rodziny!
Domowe gry i zabawy bez zabawek dla dzieci
Są zabawy, które nie wymagają żadnych rekwizytów – wystarczy zaangażowanie dziecka. Można się w nie bawić praktycznie wszędzie i czerpać z tego masę radości! Kreatywność dziecka i rodzica pracują wtedy pełną parą. Nawet nie masz pojęcia, ile pomysłów może mieć wtedy Twoja pociecha! Brak zabawek to wcale nie musi być wada i powód, żeby zrezygnować z zabawy!
Słowo na ostatnią literkę
Wymyślcie wspólnie z dzieckiem dowolne, pierwsze słowo, a następnie na zmianę dopowiadajcie kolejne wyrazy zaczynające się na ostatnia literę słowa poprzedniego. Zasada jest jedna: słowa nie mogą się powtarzać. Na początku jest łatwo, ale później… trzeba chwilę dłużej pomyśleć.
Znajdź kolor
Zadanie polega na poszukiwaniu w pomieszczeniu przedmiotów w wybranym kolorze. Notujcie wyniki a na koniec podsumujcie, komu udało się znaleźć więcej przedmiotów i zdobyć więcej punktów!
Ciepło-zimno
Wyznaczcie jeden przedmiot, który będziecie ukrywać w dowolnym miejscu w pokoju. Najlepiej coś małego, aby zabawa była jeszcze ciekawsza. Podpowiadając, czy ktoś jest blisko używajcie słów ciepło - jeśli ktoś jest blisko lub zimno - gdy ktoś oddala się od ukrytego przedmiotu. Doskonała zabawa niewymagająca specjalnych rekwizytów, a zajmująca czas wolny!
Domowe zabawy ruchowe dla dzieci
Ruch to zdrowie! Zapewnij dziecku trochę ruchu podczas zabawy. Z pewnością wpłynie to korzystnie na koordynacje ruchowa malucha i dostarczy mu masę radości! Nie ma lepszej opcji na spożytkowanie dziecięcej energii niż ruchowe zabawy w domu! Tym bardziej, jeżeli na dworze pogoda nie sprzyja!
Wylosuj zadanie do wykonania
Wymyślcie i zapiszcie na kartce kilka ciekawych zadań, które przychodzą wam do głowy, a następnie losujcie na zmianę i wykonujcie zadania! Każdy członek rodzimy może wziąć udział!
Domowe kręgle
Stwórzcie kręgle w swoim domu! Przygotujcie kilka butelek wody, piłke i trochę wolnego miejsca. Ustalcie jak długi będzie wasz tor - ustawcie na końcu butelki i do dzieła! Zapisujcie punktacje na kartce.
Domowe zawody hula-hop
Lubicie hula-hop? Takie aktywności poprawiają koordynację ruchową , więc warto je wprowadzić do życia malucha. Kto najdłużej utrzyma hula-hop na biodrach ten wygrywa!
Odbijanie balonem
Macie balony w domu? Może zostały jeszcze po urodzinach? Możecie rywalizować ze sobą na dwa sposoby – kto dłużej, lub kto więcej razy odbije balonem. Jeśli macie wystarczająco dużo miejsca możecie zrobić to równocześnie lub użyć stopera.
Jakie zabawy wybrać dla dziecka w domu? Podsumowanie!
Gdy brakuje Ci pomysłów na gry i zabawy dla dziecka, a pogoda jest niekorzystna aby wyjść na spacer skorzystaj z powyższej listy przygotowanej z myślą właśnie o takich momentach! Lista gier i zabaw domowych jest na tyle obszerna, że z pewnością znajdziesz coś dla swojego malucha! Postaraliśmy się, aby te aktywności nie były tylko zabiciem czasu, ale również korzystnie wpływały na rozwój Twojego dziecka i jego koordynację ruchowa. Staraj się spędzać czas z dzieckiem aktywnie - rozwijając jego zmysły i umiejętności każdego dnia. Ograniczaj oglądanie telewizji i korzystanie z ekranów do minimum - zgodnie z zaleceniami WHO.