
Kocyk dla maluszka to jeden z najważniejszych i najbardziej praktycznych elementów wyprawki. Przydaję się zarówno w domu, jak i na spacerach jako kocyk do wózka, a także w podróży: do fotelika, na plaży, w parku, gdziekolwiek pojedziemy kocyk jest niezbędny.
Jeśli kocyk jest miękki i przyjazny w dotyku to dzieci często traktują go też jak przytulankę, bez której trudno zasnąć. Ulubiony kocyk będzie towarzyszyć dziecku w różnych miejscach i w wielu sytuacjach. Dzieci przywiązują się do swoich kocyków i z przyjemnością wspominają je gdy są starsze.
Najważniejsze przy wyborze odpowiedniego kocyka jest to, żeby kocyk był miły w dotyku i bezpieczny dla delikatnej i wrażliwej skóry niemowlaka, dlatego tak ważny jest materiał, z którego jest on wykonany.
Z jakiego materiału kocyk wybrać?
Kocyki dostępne na rynku wykonywane są z różnych materiałów, dlatego warto wiedzieć czym różnią się tkaniny, jakie mają właściwości, a nawet jakość tej samej tkaniny ma duże znaczenie w użytkowaniu.
Na początek należy zwrócić uwagę na różnice, jakie są pomiędzy bawełną a bawełną premium. Chodzi o proces powstawania tych dwóch materiałów.
Bawełna to jedna z najpopularniejszych tkanin, produkowana jest z naturalnych włókien bawełny. Tkanina bawełniana jest przewiewna, przyjemna w dotyku, wytrzymała, uniwersalna i bezpieczna dla skóry. Materiały z bawełniany wykorzystywane są do produkcji w przemyśle tekstylnym i odzieżowym, dostępne są w bardzo bogatej kolorystyce do wyboru. Bawełna organiczna, produkowana jest bez chemikaliów, a cały proces produkcji bawełny jest kontrolowany.
Bawełna premium to wysokiej jakości tkanina, trwała, po wielu praniach zachowuje oryginalny wygląd i kolory. Materiał ten jest produkowany ze 100 % bawełny, splotem satynowym z dłuższych włókien bawełny. Wzory na bawełnie premium tworzone są techniką druku cyfrowego, dzięki czemu kolory są nasycone, a wzory wyraźne. Nadruki są trwałe, mają dużą odporność na ścieranie, pranie oraz płowienie. Wszystkie tkaniny są testowane, tak, aby spełniały wszelkie wymagane normy i standardy UE, a nadruk na tkaninie został wykonany farbami drukarskimi z certyfikatem bezpieczeństwa.
Tkanina bambusowa najczęściej uważana jest za konkurencję dla bawełny ze względu na swoją wyjątkową miękkość. Tkanina pozyskiwana z bambusa posiada wiele wartościowych cech jak: właściwości oddychające, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Włókna bambusa są gładkie i okrągłe, co minimalizuje tarcie i ogranicza podrażnienie skóry, co ma znaczenie szczególnie dla alergików. Posiada właściwości higroskopijne, czyli pochłaniania wilgoci, wody i jest pod tym względem znacznie bardziej efektywna niż bawełna. Tkanina bambusowa jest miła w dotyku, lekka i delikatna – idealna dla wrażliwej skóry niemowlęcia. Nadaje się idealnie na ręczniki, kocyki i pieluszki.
Tkanina bawełniana lub bambusowa z jonami srebra to materiał o właściwościach antybakteryjnych. Jony srebra, zawarte we włóknach tkanin działają antybakteryjnie, gdyż mają zdolność rozbijania struktury drobnoustrojów i mikrobów. Ich głównym celem jest trwałe ograniczenie namnażania się niekorzystnych dla człowieka bakterii. Naturalna równowaga flory bakteryjnej na skórze człowieka pozostaje przy tym nienaruszona. Tkanina antybakteryjna ma szerokie zastosowanie w codziennym życiu i zapewnia wysoki komfort użytkowania.
Welwet (velvet) to popularna tkanina podobna do aksamitu, zaliczana do rodzaju materiałów określanych jako pluszowe ze względu na meszek. Jest delikatna, miękka i ma elegancki wygląd. Materiał ten jest trwały, funkcjonalny i łatwy w czyszczeniu, dlatego często szyte są z niego produkty dla dzieci czy elementy wystroju wnętrz. Dostępny jest jako gładki welwet lub z ozdobnymi przeszyciami - pikowany.
Welur można zaliczyć do grupy tkanin pluszowych jak welwet czy aksamit. To tkanina z okrywą włókienną, z charakterystycznym meszkiem, który jest bardzo miły w dotyku, zmienia delikatnie kolor w zależności od tego, jak padają na niego promienie słoneczne lub światło lampy, a także poprzez dotykanie meszku w różnych kierunkach. Welur składa się z gładkiego podłoża i runa z gęstych krótkich nitek, dzięki czemu jest miękki, puszysty i posiada charakterystyczny lekki połysk. Wygląda efektownie i jest wytrzymały.
Rodzaje kocyków:
Kocyk bambusowy ma bardzo dużo zalet i sprawdzi się o zarówno latem jaki zimą. Tkanina bambusowa ma naturalne właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu zapewnia dziecku komfort termiczny, jednocześnie zapobiegając jego przegrzaniu. Bambusowy materiał jest miękki, delikatny i przyjemny w dotyku.
Kocyk bambusowy z jonami srebra to mięciutki, lekki i ciepły kocyk o splocie "ryż" wykonany jest z najlepszej jakości przędzy bambusowej z dodatkiem jonów srebra, które mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Idealny dla delikatnej skóry dziecka, nie powoduje alergii, można go używać już od pierwszych dni życia maluszka.
--> Tutaj możesz kupić kocyk bambusowy z jonami srebra <--
Kocyk bawełniany jest często wybierany, bo bawełna to najpopularniejszy typ materiału stosowany do szycia kocyków dla dzieci. Bawełna jest naturalna, delikatna, miękka oraz przewiewna. Kocyki bawełniane o grubszej gramaturze są bardzo przyjemne w dotyku, ładnie się układają i zapewniają dziecku ciepło. Splot tkaniny kocyków bawełnianych jest dość luźny, ale wytrzymały, może mieć różną strukturę i długość włókna. Jeśli chodzi o wybór kolorów, wzorów i nadruków na tkaninach to największy wybór będzie właśnie na bawełnie.
Kocyk dwustronny welwet/bambus uszyty jest z jednej strony z najwyższej jakości tkaniny bambusowej a z drugiej strony z miłego w dotyku welwetu. Wypełniony jest antyalergiczną włókniną silikonową, dzięki której kocyk zapewni dziecku ciepło.
--> Zamów kocyk ocieplany z tkaniny bambusowej i welwetu <--
Kocyk z bawełny i welwetu uszyty z najwyższej jakości certyfikowanej bawełny premium z cyfrowym nadrukiem. Ocieplony lekkim całorocznym, antyalergicznym wypełnieniem. Bawełna premium została tu połączona z miękkim, aksamitnym velvetem - gładkim lub pikowanym.
--> Kocyk z bawełny premium i welwetu Mały Książe <--
Przed zakupem wskazane jest sprawdzić czy tkanina, z której kocyk jest wykonany posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100 lub znak Tekstylia Godne Zaufania.
Oeko-Tex Standard 100 – od 1992 roku Öko-Tex Standard100 jest wiodącym w świecie znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, które posiadają certyfikat Öko-Tex Standard100, są wolne od substancji szkodliwych, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich. Znak otrzymują wyłącznie tekstylia, których wszystkie komponenty na każdym etapie produkcji zostały przebadane i uzyskały pozytywne wyniki.
Warto również wybierać produkty wykonane w Polsce od sprawdzonych producentów i zgodne z aktualnymi standardami, co gwarantuje wysoką jakość oraz bezpieczeństwo.
Jakiej wielkości kocyk będzie odpowiedni?
Rozmiar kocyka dla niemowlaka należy wybrać dostosowując go do wielkości dziecka. Idealny rozmiar kocyka na pierwsze miesiące to 80x100 cm i będzie służył mniej więcej do drugiego roku życia.
Większy kocyk w rozmiarze 100x130cm będzie za duży dla najmłodszych, a bardziej odpowiedni dla przedszkolaków i dzieci do około 7 roku życia.
Jeden kocyk na wszystkie pory roku?
Trudno jest znaleźć uniwersalny kocyk dla niemowlaka, który sprawdzi się w każdych warunkach. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie trzeba rozważyć o jakiej porze roku będziemy go częściej używać.
Na zimowe spacery najlepiej wybrać kocyki ocieplane uszyte z dwóch rodzajów materiału, np. z grubszej bawełny i welwetu lub połączenia tkaniny bambusowej i welwetu z wszytą antyalergiczną włókniną w środku. Mroźną zimą sprawdzi się też ciepły kocyk z wełny merynos, która ma rewelacyjne właściwości termoregulacyjne.
Z kolei na wiosnę i jesień będzie lepszy kocyk bawełniany albo flanelowy. Można też wybrać kocyk dwustronny, dwuwarstwowy: połączenie bawełny i welwetu lub bambusowej tkaniny z welwetem. Dobrym wyborem będą także kocyki dzianinowe wełniane, bambusowe lub bawełniano-bambusowe.
Natomiast latem, szczególnie podczas upałów, należy postawić na kocyk bambusowy lub muślinowy, które są bardzo przewiewne.
Podsumowując w wyprawce niemowlaka lepiej mieć więcej niż jeden kocyk. Lekki i przewiewny przyda się na lato, cieplejszy – na jesień czy wiosnę, a ten zupełnie ciepły – na zimowy spacer.
Zawsze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, kolory, wzory i czy kocyk będzie pasował do innych elementów wyprawki dla niemowlaka. Kocyk dziecka oprócz funkcji użytkowej pełni także rolę ozdobną i dobrze by było, gdyby pasował do wystroju wnętrza pokoju i do koloru wózka dziecięcego.