Jak wybrać pościel dla dziecka i zadbać o higienę snu?
Jak wybrać pościel dla dziecka i zadbać o higienę snu?

Sen jest jednym z istotniejszych elementów naszego życia. Czy wiesz, że dorośli niemal 30% życia poświęcają na spanie? Jakby nie patrzeć, to bardzo dużo czasu, a dzieci śpią jeszcze więcej! Na zdrowy sen wpływa nie tylko jego długość, ale też jakość i rozmiar kołdry, poduszki, materaca czy łóżka oraz o wiele więcej różnych czynników. Dziś skupimy się na odpowiednio dobranej pościeli dla niemowlaka, jak i nieco starszego dziecka. Na co zwrócić szczególna uwagę? Jak wybrać pościel do pokoju dziecka? Podpowiadamy!

Dlaczego wybór pościeli dla malucha jest ważny?

Wydawałoby się, że pościel nie wpływa znacząco na jakość snu dziecka — bo przecież to tylko pościel. Jednak źle dobrany rozmiar, słaba jakość materiału, nieodpowiedniej wypełnienie pościeli może znacząco zmniejszyć komfort odpoczynku maluszka.

> Zobacz pościele dziecięce dostępne w naszym sklepie <

Rozmiar pościeli dziecięcej

Nie trudno się domyślić, że rozmiar pościeli dobiera się ze względu na wiek i wzrost dziecka. W pierwszych miesiącach życia maluszka, można korzystać z najmniejszego rozmiaru pościeli, dostępnego na rynku, gdyż doskonale sprawdzi się do wózka czy kołyski. Jednak nie wszyscy rodzice używają specjalnej pościeli dla noworodków, najczęściej wybierają od razu rozmiar przeznaczony dla dzieci w wieku 0-2 lata ze względów ekonomicznych.

Kolejnym momentem, kiedy rodzice zmieniają pościel jest wiek 2 lat, a następnie zazwyczaj po 5 roku życia.

Zalecane rozmiary pościeli dla dziecka:

0-2 lata – kołdra 75 x 100 cm + poduszka 40 x 60 cm
2-5 lat – kołdra 100 x 135 cm + poduszka 40 x 60 cm
5-10 lat – kołdra 140 x 200 cm + poduszka 70 x 80 cm

Patrząc na częstotliwość zmieniania pościeli, można zainwestować w dobrej jakości produkt dla dziecka. Zapewni mu ona kilka dobrych lat komfortowego snu, który przełoży się na jego jakość. Poniżej infografika z wymiarami pościeli dziecięcej, dla ułatwienia:

pościel dla dziecka wymiary infografika

Wymiary pościeli dziecięcej - infografika, opracowanie: własne

 

Z jakich materiałów robi się pościele dla dzieci?

Najczęściej używanymi tkaninami do produkcji pościeli dziecięcej są bawełna, bawełna premium, bambus, bambus/bawełna z jonami srebra, velvet i minky. Czym charakteryzują się te tkaniny? Choć mają różne właściwości, wyróżnia je pełne bezpieczeństwo dla delikatnej skóry malucha.

Bawełna - pościele bawełniane to wariant najczęściej spotykany. Bawełna jest materiałem w pełni naturalnym, oddychającym i bezpiecznym dla każdego rodzaju skóry. Może być prasowana i prana w wysokich temperaturach. Włókna bawełny świetnie sobie radzą z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci, a jej specyfika sprawia, że bardzo rzadko wywołuje alergie.

Bawełna premium - bardzo miękka w dotyku, charakteryzuje się splotem satynowym i dłuższymi włóknami bawełnianymi. Trwała oraz odporna na ścieranie i spieranie. Nie jest błyszcząca, w porównaniu do satyny poliestrowej. Wzory bawełny premium tworzone są technologią cyfrową. Bawełna premium ma zdecydowanie wyższą gramaturę niż zwykła bawełna. W bawełnie premium gramatura wynosi ona 145-150 g/m2, a w bawełnie standard 110-120 g/m2, przez co tkanina jest cieńsza.

Bambus - tkaninę bambusową można łatwo odróżnić od bawełny. Obie tkaniny są oddychające, ale bambus charakteryzuje się jedwabistą miękkością i delikatnością. Materiał szybko chłonie wilgoć oraz posiada właściwości termoregulacyjne, czyli w gorące dni przyjemnie chłodzi, a w zimne wieczory zapewnia ciepło.

Można spotkać się z dodatkiem w rodzaju jonów srebra do tkaniny bambusowej czy bawełnianej. Coraz częściej są dodawane do produktów użytkowanych przez dzieci, ponieważ mają właściwości antybakteryjne. Ich głównym celem jest ograniczenie gromadzenia się niekorzystnych dla dziecka bakterii. Nie narusza przy tym naturalnej flory bakteryjnej skóry człowieka.

Velvet - tkanina poliestrowa przypominająca aksamit. Wyróżnia ją niesamowita miękkość. Gładka, nie mechaci i nie ściera nawet po praniu.

Minky - czasami bywa porównywana z velvetem. Również jest bardzo mięciutkim materiałem, jednak to tkanina polarowa. Bardzo dobry izolator termiczny, doskonale przepuszcza powietrze, a skóra dziecka nie poci się. Tkanina wytrzymała i łatwa w pielęgnacji.

Zarówno velvet, jak i minky są często używane w produkcji pościeli dla dzieci, gdzie jedna strona jest z bawełny, a druga z jednego z tych dwóch mięciutkich materiałów.

> Bawełniane i bambusowe komplety pościeli dla dziecka <

Cechy materiałów

Warto dokładniej przyjrzeć się wybieranej pościeli dla dziecka, a przede wszystkim składom, z których można wyczytać niektóre cechy. Jest kilka rzeczy, na które rodzic powinien zwrócić szczególna uwagę, aby polepszyć komfort snu maluszka. Są to przede wszystkim:

  • Higroskopijność, inaczej zdolność pochłaniania wilgoci. Gdy dziecko w nocy się spoci, tkanina pościelowa odprowadzi wilgoć z powierzchni ciała maluszka. Pod tym względem kołdry bambusowe są na podium. Zapewniają aż czterokrotnie większy stopień pochłaniania wilgoci niż bawełna.
  • Komfort termiczny - oddychające tkaniny zapewniają odpowiednią, zrównoważoną temperaturę zarówno w cieplejsze, jak i chłodniejsze dni.
  • Brak substancji, które mogą uczulić dziecko. Warto wybierać pościel z właściwościami alergicznymi, nawet jeśli dziecko nie jest alergikiem. Delikatna, cienka skóra maluszków jest bardzo wrażliwa, więc lepiej dmuchać na zimne.

Bezpieczeństwo materiałów

Produkty przeznaczone dla dzieci wymagają szeregu badań, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży. Pościele również, dlatego powinny posiadać odpowiednie atesty. Warto na to zwrócić uwagę, ze względu na bezpieczeństwo swojego dziecka. Produkty nieprzebadane mogą posiadać substancje szkodliwe między innymi metale ciężkie, substancje rakotwórcze i pestycydy, które nie służą delikatnej skórze dziecka.

Najpopularniejsze atesty w Polsce, wydawane po sprawdzeniu tekstyliów to:

Oeko-Tex Standard 100 - certyfikat wydawany przez członków Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Öko-Tex. Atest poświadcza, że pościel nie zawiera metali ciężkich, substancji rakotwórczych, pestycydów, barwników azotowych oraz formaldehydów.

Bezpieczny dla dziecka - rodzaj atestu wydawanego przez niezależne, upoważnione instytucje. Certyfikat poświadcza brak szkodliwych substancji w składzie pościeli oraz potwierdza że komplet pościeli jest w wystarczającym stopniu komfortowy w użytkowaniu dla dziecka.

Wszystkie pościele w naszym sklepie posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard 100 i w konsekwencji są bezpieczne w stosowaniu bezpośrednio ze skórą noworodka.

 

Wypełnienie pościeli

Nie tylko materiał zewnętrzny wpływa na jakość snu dziecka. Warto spojrzeć na wypełnienie pościeli dziecięcej. Najczęściej możemy spotkać się z pościelą syntetyczną/antyalergiczną, pościelą wełnianą, pościelą puchową lub z pierzem.

Pościel syntetyczna - najczęściej składa się z granulatu styropianowego. Najlepiej wybierać te, które zawierają włókna silikonowe, ponieważ dzięki termicznemu skręceniu należą do najbardziej sprężystych. Pościel nie zbija się, łatwo powraca do pierwotnego kształtu i nie ugniata się. Kołdry tego typu są miękkie, oddychające i przede wszystkim nie powodują reakcji antyalergicznych. Wypełnienie tego typu posiada właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie zbiera kurzu. Pościele w naszym sklepie są wypełniane antyalergiczną, oddychającą silikonową włókniną.

Pościel wełniana - idealnie utrzymuje ciepło i jednocześnie jest oddychająca dzięki czemu idealnie nadaje się na każdą porę roku. Charakteryzuje się też wysoką higroskopijnością przez co z łatwością wchłania nadmiar wilgoci. jednak zdecydowanie nie nadaje się dla osób uczulonych na wybory wełniane.

Pościel puchowa - bardzo ciepła i zdecydowanie lżejsza niż pościel z pierzem. Oba wypełnienia są naturalne, co dla niektórych jest plusem, jednak nie sprawdzi się dla alergików. Puch i pierze stanowią często siedlisko drobnoustrojów.

 

Jak prać pościel dziecka?

Najważniejsze jest pierwsze pranie! Koniecznie przed pierwszym kontaktem dziecka z pościelą zadbaj o jej czystość. Leżąc w sklepie na półce, czy w magazynie na pewno zebrała dużo kurzu i wiele osób ją dotykało. Pościel dziecięcą z reguły pierze się w 90-60 stopniach, jednak pościel z wypełnieniem wystarczy wyprać w 60-40 stopniach, aby pozbyć się bakterii, wirusów oraz pleśni. Następnie warto ją także wyprasować, aby usunąć z niej jaja pasożytów i roztocza.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na używane detergenty. Najlepiej postawić na produkty hipoalergiczne niezawierające fosforanów, barwników i substancji zapachowych, ponieważ mogą one wywołać reakcje alergiczne lub nawet atopowe zapalenie skóry.

 

Wygląd pościeli

Teoretycznie można uznać, że jest to najmniej ważna rzecz spośród wymienionych, jednak może doskonale dopełnić wystrój pokoju i nadać mu charakteru. Dodatkowo, dziecko 2-3 letnie będzie niechętnie kładło się do łóżka, jeśli pościel nie będzie miała zachęcającego wyglądu. Dlatego warto wybrać wzór odpowiadający preferencjom dziecka i jednocześnie pasujący do reszty wystroju!

 

Podsumowanie

Zagwarantuj swojemu dziecku odpowiednią pościel, aby mogło komfortowo odpoczywać podczas snu. Zadbaj o zapewnienie mu dobrej jakościowo i skrojonej pod jego potrzeby kołdry i poduszki. Pamiętaj, że dobrze dobrana pościel to dopiero połowa sukcesu! Na higienę snu składa się o wiele więcej czynników, między innymi takich jak prawidłowe zaciemnienie, odpowiednia wentylacja, właściwa dieta i oczywiście dostateczna ilość czasu poświęcona na sen.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl